maj 30, 2019

SACRUM PO POLSKU

by milosz.kowalski in Bez kategorii

SACRUM PO POLSKU

Kościoły polskie 1945-1965. Studia formy w autorskim szkicu architektonicznym

Opracowanie to jest wyrazem podziwu i szacunku dla dorobku polskich architektów w dziedzinie sakralnego budowania, stanowiąc całkowicie subiektywne spojrzenie autorki na charakterystykę poszukiwań formy kościołów w latach 1945–1965.

Autorka: Beata Malinowska-Petelenz; Monografia; Kraków: Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej 2015; ISBN 978-83-7242-839-4

Redaktor naukowy: Jacek Gyurkovich

Recenzenci: Witold Cęckiewicz, Andrzej Wyżykowski

Opracowanie to jest wyrazem podziwu i szacunku dla dorobku polskich architektów w dziedzinie sakralnego budowania, stanowiąc całkowicie subiektywne spojrzenie autorki na charakterystykę poszukiwań formy kościołów w latach 1945–1965. Budownictwo kościelne tamtego okresu, często pomijane w literaturze naukowej czy publicystycznej, powstawało w trudnym czasie PRL-u i nie było elementem publicznej debaty. Jan Zachwatowicz surowo konstatował: Są to kościoły niewielkie, realizowane skromnymi środkami i w większości z bardzo ubogą inwencją architektoniczną (…). Wiele z nich nie wyszło z kręgu eklektyzmu lub prymitywnych uproszczeń dawnej formy barokowych prowincjonalnych kościółków. Autorka dostrzega jednak trwający w tym niesprzyjającym okresie arcyciekawy i niezwykły proces w ewolucji polskiej architektury sakralnej – nieprzerwanie inkorporujący to, co najtrwalsze i najcenniejsze z przemijających mód. „Sacrum po polsku” to osobisty zapis spojrzenia autorki na świątynie tamtych lat.