Krakowski Wydział Architektury kształci studentów – przyszłych architektów od 60 lat. Zegar historii zaczął odmierzać czas 1 grudnia 1945 roku, kiedy w auli na Wawelu rozpoczęła się inauguracja roku akademickiego na Wydziale Architektury kierowanym przez pierwszego dziekana – profesora Adolfa Szyszko-Bohusza.
Wydział Architektury utworzony został w ramach Wydziałów Politechnicznych Akademii Górniczo-Hutniczej, które w roku 1954 przekształcone zostały w autonomiczną uczelnię – Politechnikę Krakowską. Krakowski Wydział tworzyli ludzie wielkiego formatu, którzy na trwałe wpisali się w historię polskiej nauki i kultury’. Obok Adolfa Szyszko-Bohusza należy wymienić profesorów Tadeusza Tołwińskiego, Zbigniewa Nowaka, Juliusza Żurawskiego, Gerarda Ciołka, Józefa Gałęzowskiego, Włodzimierza Gruszczyńskiego, Ludomira Ślendzińskiego, Rudolfa Śmiłowskiego, Jerzego Struszkiewicza, Bohdana Gerquina, Wacława Olszaka, Zbigniewa Kupca, Stanisława Murczyńskiego, Andrzeja Domańskiego, Adama Mściwujewskiego, Zbigniewa Wzorka. Byli oni wychowawcami wielu pokoleń architektów, także przyszłych profesorów tego Wydziału – II i III generacji, kolejnych zmian pokoleniowych w historii Wydziału.